ویزای آمریکا

 

 

 

مراحل درخواست ویزای آمریکا

  • تعیین نوع ویزای مورد نیاز برای سفر به ایالات متحده
  • تکمیل فرم درخواست آنلاین ویزا یعنی فرم DS-160.

DS-160یک فرم آنلاین دولت ایالات متحده است که تکمیل آن تنها در نشانی زیر صورت می‌گیرد:

https://ceac.state.gov/CEAC

 

  • آپلود عکس یکی از مراحل تکمیل فرم سفارت می باشد. عکس ارائه شده باید طبق مشخصات اعلام شده از سوی سفارت باشد که در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد.

http://travel.state.gov/content/visas/en/general/photos/digital-image-requirements.html

 

  • ترجمه مدارک جهت ارائه به سفارت

وقت سفارت آمریکا

A- ایجاد یک حساب کاربری

B- ثبت شماره تأیید DS-160مربوط به هر یک از متقاضیان درخواست ویزای آمریکا

C- تکمیل فرآیند برگشت مدارک

D-پرداخت هزینه های درخواست ویزا‌های غیرمهاجرتی ((MR

E- تعیین زمان قرار مصاحبه بخش کنسولی

F- شرکت در قرار مصاحبه بخش کنسولی (ممکن است برخی از متقاضیان خاص از مراجعه حضوری معاف باشند.)

متقاضیان مجاز نیستند بدون قرار مصاحبه زمان‌بندی شده به بخش کنسولی مراجعه کنند.

تمامی بازدید‌کنندگان از بخش کنسولی قبل از ورود به آنجا توسط پرسنل امنیتی بررسی می‌شوند.

مهم: متقاضیان اجازه ندارند در زمان مصاحبه کیف و یا ساک دستی به همراه داشته باشند.

عدم موافقت با درخواست ویزا :

اگر درخواست ویزای متقاضی رد شود، افسر کنسولگری نامه‌ای به متقاضی می‌دهد که در آن علت رد شدن درخواست ویزا توضیح داده شده است.

اگر نامه مذکور دارای شماره 214(b) باشد به‌طور کلی به این معنا است که متقاضی در حال حاضر بر اساس قوانین مهاجرتی ایالات متحده واجد شرایط دریافت ویزا نیست. اگر متقاضی مایل باشد مجدداً درخواست بدهد، باید درخواست جدیدی ارائه کرده، هزینه ویزای جدید را پرداخت کرده، یک مصاحبه جدید را زمان‌بندی کرده و اطلاعاتی در مورد تغییر شرایط نسبت به درخواست ویزای اولیه ارائه نماید.

اگر نامه مذکور دارای شماره 221(g) باشد، به‌طور کلی در آن اقداماتی ذکر شده است که متقاضی برای ادامه بررسی درخواست ویزای خود باید آنها را انجام دهد. نامه مذکور همچنین حاوی دستورالعمل‌های مربوط به چگونگی انجام مراحل مورد نیاز جدید است. متقاضی ملزم به پرداخت مجدد هزینه درخواست ویزا نیست.

گاهی اوقات درخواست‌ها باید مراحل اداری دیگری را طی کنند و این امر ممکن است صدور ویزا را به تأخیر بیاندازد. در صورتی که انجام مراحل اداری ضروری باشد، نامه دارای شماره 221(g) بوده و دستورالعمل‌های مذکور نیز در آن ارائه شده است.

شرایط و ضوابط هزینه درخواست ویزا

  • غیر‌قابل استرداد: وزارت امور خارجه ایالات متحده هزینه درخواست ویزا را مسترد نمی‌کند.
  • غیر‌قابل انتقال: هزینه درخواست ویزا را نمی‌توان فروخت یا به متقاضی دیگری منتقل کرد.
  • تنها برای یک درخواست: از هزینه درخواست ویزا تنها می‌توان برای تکمیل یک درخواست استفاده نمود. اگر درخواست ویزا رد شود، لازم است درخواست ویزای جدید و پرداخت هزینه آن مجدداً انجام شود.
  • انقضا پس از 1 سال: هزینه درخواست ویزا به مدت 365 روز از تاریخ خرید اعتبار دارد. اعتبار هزینه منقضی خواهد شد و حق استفاده از این هزینه را برای درخواست ویزا ندارید.

هزینه‌های پرداخت شده ویزای ایالات متحده که در یک کشور خاص اعمال می‌شود، قابل انتقال به کشور دیگری نیست. پس از اینکه پرداخت در یک کشور به پایان رسید، نمی‌توان از آن برای پرداخت برای زمان‌بندی قرار مصاحبه در یک کشور دیگر استفاده نمود.

موافقت با درخواست ویزا :

اگر با درخواست ویزای متقاضی موافقت شود، نامه‌ای زرد رنگ و یا صورتی رنگ به متقاضی تعلق میگیرد:

برگه زرد :

احتمال ویزا دهی حدود 70 % است . در این حالت شخص مصاحبه شونده باید به وسیله شماره ثبت شده بر روی برگه زرد و یا کد DS 160پروسه FBI CHECKخود را پیگیری نماید. هنگامی که این پروسه به آخر رسید سفارت اجازه پیکاپ را برای مسافر صادر می کند.

برگه صورتی :

احتمال ویزا دهی 95 % است و بنا بر صلاحدید سفارت نیازی به FBI CHECKنیست.

دارندگان برگه صورتی باید هر چه زودتر ( حد اکثر 1 سال پس از تاریخ مصاحبه ) برای پیکاپ اقدام کنند. البته فرصتی 6 ماهه به این افراد داده می شود . در صورت دیر کرد در ارسال پاسپورت ممکن است پاسپورت با برگه زرد برگردد. دارندگان برگه زرد ( حد اکثر 90 روز پس اعلام سفارت مبنی بر ارائه گذرنامه ) باید برای پیکاپ اقدام کنند.

آخرین مرحله نیز ارائه گذرنامه به سفارت از طریق نماینده یا همان پیکاپ پاسپورت می باشد. با بهره گیری از خدمات پیکاپ پاسپورت مسافر می تواند فرد یا شرکتی را به عنوان نماینده و وکیل خود انتخاب کرده تا از این طریق روند ارائه پاسپورت به سفارت و بازگرداندن آن به کشور انجام شود.